СКЛАД ТЕРМІНОЛОГІЇ У КОНСТИТУЦІЯХ УКРАЇНИ ТА ПОЛЬЩІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2021-6(18)-105-112Ключові слова:
конституція, термін, термінологія.Анотація
Терміни в конституціях є універсальними одиницями, на основі яких формується правнича термінологія інших галузей права. Мета дослідження полягає у виявленні особливостей складу термінології у конституціях України та Польщі, встановленні характерних рис термінології у конституціях обох держав. Конституційно-правові терміни мають переважно загальноюридичний характер, адже визначають основи формування термінології в усіх галузях права, та відображають не лише світогляд та ідеологію окремого суспільства з різними підходами до права, моралі чи історії, але й рівень розвитку світової традиції конституціоналізму. Термінологія конституцій України і Польщі має спільні риси, що обумовлюється часом їх прийняття (Конституція України прийнята 28 червня 1996 року, а Конституція Польщі прийнята 2 квітня 1997 року), а також подібною історико-правовою традицією. Тексти обох конституцій формувались під впливом суспільно-політичної обстановки, яка існувала як в самих державах, так і в європейському та міжнародному просторі. У термінології конституцій України і Польщі зустрічаються як питомі (національні), так і запозичені терміни, в тому числі інтернаціональні слова. Внаслідок сполучення питомих та запозичених термінів утворюються гібридні терміни. Водночас, деякі аналогічні терміни в конституції однієї держави можуть бути питомими, а в конституції іншої держави – запозиченими. Законодавці обох держав при написанні текстів конституцій обґрунтовано використали значну кількість власне національних лексем, штучно не переобтяжуючи іншомовними термінами. В конституціях України і Польщі використовуються як прості, так і складні терміни (словосполуки), скомпоновані зі слів, що належать до різних частин мови. Більшість термінів, викладених в конституціях України і Польщі, носять не лише конституційно-правовий характер, а й є універсальними термінами, використовуваними у системі права вцілому.
Посилання
Охріменко О. А. Функціональні особливості терміносистеми податкового законодавства. International scientific and practical conference. Czestochowa, Republic of Poland. April23–24, 2021. С. 236-241
Артикуца Н.В. Законодавчі терміни та їх визначення. Наукові записки. – Т. 90 : Юридичні науки. (Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія). К. : Пульсари, 2009. С. 39-44.
Шеремета Н. Правнича термінологія української мови та процеси творення. Вісник Нац. ун-ту «Львівська політехніка». Серія «Проблеми української термінології». 2013. № 765. С. 120–123.
Рабінович П. М., Дудаш Т. І. Правнича мова: основні складники (загальнотеоретична характеристика). Вісник Національної академії правових наук України. 2017. № 1. С. 17-29
Калиновський Б.В., Бугайко Ю.О. Вплив європейської правничої термінології на українську законодавчу терміносистему. Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління: електронне наукове видання: збірник. 2019. № 4 (6). Київ: Видавництво Ліра-К, 2019. С. 86-100.