СПЕЦІАЛЬНА ТЕОРІЯ АДМІНІСТРАТИВНО- ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ СОЦІАЛЬНИХ СИСТЕМ
Ключові слова:
спеціальна теорія, інформаційна безпека, моделювання, адміністративно-правове регулювання, безпека соціальних системАнотація
Розглянуто принципи створення спеціальної теорії адміністра- тивно-правового регулювання інформаційної безпеки, досліджується процес її аналогії із фізичними законами, аналізуються загрози та небезпеки інтер- есам та всій інформаційній безпеці, що впливають на процес моделювання, визначаються принципи побудови та дослідження моделей інформаційної безпеки соціальних систем. Відмічено, що адміністративно-правове регулю- вання інформаційної безпеки обумовлено необхідністю державного управ- ління процесами формування і використання інформаційних ресурсів, ство- рення і застосування інформаційних систем і забезпечення інформаційної безпеки соціальних систем. Доведено, що у значній мірі інформаційна безпе- ка обумовлена потребою адміністративного регулювання інформаційних від- носин у різних сферах, що утворюють саму систему та підтримують її ціліс- ність. Визначено, що адміністративно-правові засади інформаційної безпеки соціальних систем повинні забезпечувати ідеальний стан діяльності суб’єктів, системи та її моделей. Обрані конкретні адміністративно-правові засади інформаційної безпеки, на кшталт фізичних формул, створюють її модель. Звичайно, для кожної соціальної системи модель інформаційної безпеки є індивідуальною. Проте є і загальні закономірності моделювання, наприклад — побудова моделі повинна відбуватись на основі простих та оптимальних (як згадуваний нами потік світла), адміністративно-правових засад.
Доведено, що високі темпи розвитку інформаційних технологій породжу- ють нові вимоги до сфери безпеки в цілому і до інформаційної безпеки зокре- ма. Реформування законодавства, що регулює діяльність у сфері інформа- ційної безпеки має відбуватись на базі належної наукової теорії. Нагальною є потреба створення Загальної теорії безпеки всього, яка б пояснювала та ре- гулювала сукупність процесів забезпечення безпеки суспільства.
Посилання
Митио Каку. Физика будущего. — 5-е изд. — М., 2017. — 584 с.
Гокінг С. Найкоротша історія часу. — Харків: КСД, 2017. — 159 с.
Аджемоглу Д., Робінсон Д. Чому на- ції занепадають. — 2-ге вид. — К.: Наш формат, 2017. — 440 с.
Конституція України від 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141.
Про інформацію: Закон України від 02.10.1992 р. № 2657-XII [Елек- тронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2657-12
Про Національну програму ін- форматизації: Закон України від 04.02.1998 р. № 74/98-ВР [Елек- тронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/74/98-вр
Киссинджер Г. Мировой порядок. — М.: AST Publishers, 2015. — 512 с.
Кормич Б. А. Інформаційна безпека: організаційно-правові основи: навч. посіб. — К. : Кондор, 2004. — 382 с.
Цимбалюк В. Інформаційна безпека підприємницької діяльності: визна- чення сутності та змісту поняття за умов входження України до інфор- маційного суспільства (глобальної кіберцивілізації) // Підприємни- цтво, господарство, право. — 2004. — № 3. — С. 88–95.
Марущак А. І. Інформаційне право: доступ до інформації : навч. посіб. — К. : КНТ, 2007. — 532 с.
Нестерук Г. Ф., Осовецкого Л. Г., Нестерук Ф. Г. Адаптивна модель нейромережевих систем інформа- ційної безпеки // Перспективні інформаційні технології та інтелек- туальні системи. — 2003. — № 3. — С. 45–56.
Ліпкан В. А., Баскаков В. Ю. Адмі- ністративно-правовий режим ін- формації з обмеженим доступом в Україні : монографія / В. А. Ліпкан, В. Ю. Баскаков. — К. : ФОП Ліпкан, 2013. — 342 с.