ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ КЕРІВНИХ КАДРІВ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, ЩО ЗАЛУЧАЮТЬСЯ ДО ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИИТУАЦІЇ, ПОВ’ЯЗАНОЇ З АВІАЦІЙНОЮ ПОДІЄЮ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/2617-2224-2020-3(23)-124-141

Ключові слова:

органи виконавчої влади, авіаційна подія, інноваційна дидактика

Анотація

Аналіз комплексу заходів, спрямованих на виявлення пові- тряних суден, які зазнали або зазнають лиха в авіаційному районі пошуку і рятування України та надання своєчасної допомоги потерпілим показав, що персонал органів виконавчої влади, органів управління пошуково-рятуваль- ними роботами та пошуково-рятувальні служби не завжди своєчасно та не достатньо впевнено приймають рішення на місці проведення аварійно-ря- тувальних робіт, недостатньо професійно проводять пошуково-рятувальні роботи (ПРР), не чітко організовується взаємодія сил, які залучаються до авіаційного пошуку і рятування, а також підрозділів, що безпосередньо про- водять ПРР.

З метою конкретизації недоліків у підготовці персоналу, що входять до всіх органів управління з авіаційного пошуку і рятування, авторами статті бу- ло створено інформаційну базу комп’ютерно орієнтованих ситуативних процедур за переліком функцій, визначених у Розділі 3 (п. 2) Правил авіаційного пошуку і рятування в Україні (Наказ МВД України від 16.03.2015 № 279) для усіх учасників операції з авіаційного пошуку і рятування. За переліком зазначених процедур експериментально було поставлено їх відпрацювання на спеціально організованих штабних тренуваннях з персоналом ГАКЦПР і АДЦПР, органів управління на аеродромах, оперативно-координаційних центрів ГУ (У) ДСНС в областях. Долучити до експерименту персонал дер- жавних органів виконавчої влади не вдалося.

На основі отриманих результатів експерименту, з використанням методи- ки оцінки рівня компетентності, дало можливість аналітично визначити інте- грований показник професійної компетентності щодо виконання визначених за посадою функцій кожною категорією персоналу, діяльність якого пов’я- зана тією чи іншою мірою з функціонуванням системи авіаційного пошуку і рятування та безпосереднім проведенням пошуково-рятувальних робіт.

З об’єктивних причин результати дослідження не можна вважати достат- ньо коректними через малу кількість респондентів, що брали участь в експе- риментальних дослідженнях, але отримані висновки суттєво корелювалися з результатами поточної перевірки, проведеної в 2019 році Управлінням авіації та авіаційного пошуку і рятування ДСНС з питань пошуково-рятувальних дій персоналу АПР під час реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з авіаційними подіями. Однак запроваджений інтеграційний підхід щодо ви- значення оціночних показників дозволив досить вірогідно встановити тен- денції, основною сутністю яких є незбалансованість навчальних програм у контексті співвідношення фундаментальної і прикладної підготовки, форм і видів занять теоретичного і практичного навчання та ігнорування можливо- стей оптимізації змістовного складника на засадах уніфікації освітньо-про- фесійного та сертифікаційного процесів.

Доведено необхідність організації та проведення навчання фахівців суб’єктів системи авіаційного пошуку і рятування (органів виконавчої влади, ДСНС, ЗС України, Національної гвардії, Національної поліції, Державної прикордонної служби), що залучаються до проведення операції з авіаційного пошуку і рятування на засадах інноваційних організаційно-пе- дагогічних концептів (модульно-компетентнісного, суб’єктно-діяльнісного та метапредметного підходів) та вітчизняного і зарубіжного досвіду.

Посилання

Про заходи щодо вдосконалення організації та проведення авіаційних робіт з пошуку і рятування: поста- нова Кабінету Міністрів України від 14.11.2012. № 1037 // Законодав- ство Ук Annex 12 to the Convention on International Civil Aviation “Search and Rescue” Країни. 2012. № 937. 20 с.

Наказ МВС України від 16.03.2015 № 279 Про затвердження Правил авіаційного пошуку і рятування в Україні. Зареєстровано в Міністер- стві юстиції України 1 квітня 2015 р. за № 364/26809.

Шевченко В. Л. Формула компетент- ності. Народна освіта [Електронне фахове видання]. 2015. Вип. 2 (26). URL: https://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=3246

Фроде Нільсон. Порівняльне дослі- дження Норвезького та Українсько- го досвіду професійної підготовки фахівців з пошуку і рятування / Ф. Нільсон, К. В. Суркова, Я. С. Мандрик // Наук. вісн. льотної акад. Серія: Педагогічні науки. 2017. Вип. 2. С. 161–166.

Марищук В. Л. Психологические основы формирования профессио- нально значимых качеств: дис. … д-ра психол. наук: 19.00.01. Л.: ЛГУ, 1982. 418 с.

Дишкант О. В. Поняття схильності до ризику, її взаємозв’язок з особи- стими якостями пожежних-ряту- вальників // Психологія діяльно- сті в особливих умовах: матеріали міжвуз. наук.-практ. конф. 28 квітня 2006 р. Харків : АЦЗУ. 2006. С. 35– 37.

Екстремальна психологія: підруч- ник / за заг. ред. проф. О. В. Тімчен- ка. Київ : ТОВ “Август Трейд“, 2007. 502 с.

Миронець С. М. Психологічні осо- бливості професійної діяльності фахівців аварійно-рятувальних під- розділів МНС України // Вісник: зб. наук. ст. Київ. міжнар. ун-ту. Серія: Педагогічні науки. Психоло- гічні науки. Вип. 1. Київ: Правові джерела, 2002. С. 228.

Медведев В. И. Устойчивость фи- зиологических и психофизиологи- ческих функций человека при дей- ствии экстремальных факторов. Л.: Медицина, 1982. 102 с.

Соболєв О. В. Метод визначення складу повітряних суден при мі- німальному часі обстеження ви- значеної площі / О. В. Соболєв, В. О. Попов, А. В. Селезньов // Вісн. Іркутського держ. ун-ту. 2017. Т. 21. № 7. С. 68–78.

Волянський П., Макаренко А. М., Дрозденко Н. В., Стрюк М. П., Дол- гий М. Л. До питання навчання на- дання домедичної допомоги // Су- часний стан цивільного захисту України: перспективи та шляхи до Європейського простору: матері- али 18 Всеукр. наук.-практ. конф. рятувальників. Київ: ІДУЦЗ, 2016. 380 с.

Бельмаз Я. М. Професійна підготов- ка викладачів вищої школи у Вели- кій Британії та США : монографія. Горлівка : ГДПІІМ, 2010. 304 с.

Бідюк Н. М. Кваліфікаційне забезпе- чення спеціалістів технічного про- філю у вищій школі Великобрита- нії // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. 1999. № 6. С. 84–87.

Дубовик О. В. Особливості системи професійної підготовки у США / О. В. Дубовик, В. Я. Ковальчук // Луц. Нац. техн. ун-т. 2017: Молодий вчений. № 10 (13).

Романовська О. Дослідження вищої освіти Сполучених Штатів Амери- ки ХХ–ХХІ століття. Кн. 1. Гумані- тарна та підприємницька підготовка американців. Вінниця: Нова кн., 2009. 264 с.

Повітряний кодекс України (Закон України від 19.05.2011 р. № 3393- VI).

Annex 12 to the Convention on International Civil Aviation “Search and Rescue”: ICAO. Montreal, 2004. 27 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-03-20

Як цитувати

Хижняк, В., Шевченко, В., & Коробка, І. (2020). ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ КЕРІВНИХ КАДРІВ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ, ЩО ЗАЛУЧАЮТЬСЯ ДО ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИИТУАЦІЇ, ПОВ’ЯЗАНОЇ З АВІАЦІЙНОЮ ПОДІЄЮ. Публічне урядування, (3 (23), 124-141. https://doi.org/10.32689/2617-2224-2020-3(23)-124-141