АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ, ПОВ’ЯЗАНОЇ З ТРАНСПЛАНТАЦІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2018-2-2-44-49Ключові слова:
державне регулювання, діяльність пов’язана з трансплантацією, пожертвування органів, принципи гуманізму, донорство.Анотація
Проаналізовано, що злочини у діяльності, пов’язаній з трансплантацією органів або тканин людини визначаються певними негативними чинниками, зокрема: наявність “тіньових” схем роботи медичних установ, відсутність всеукраїнського банку органів і тканин, відсутність загальнодоступності медичної допомоги, недостатня кількість клінік з пересадки органів, недостатній рівень розвитку вітчизняних клінік з трансплантації органів, недоліки у діяльності медичних установ, неправильне уявлення в суспільстві про донорство, недостатній розвиток у суспільстві принципів гуманізму, а також практики добровільних пожертвувань, відсутність системи заохочення фізичних осіб за добровільне пожертвування органів, “трансплантаційний туризм” (продаж органів і тканин при виїзді за кордон), наявність “чорного ринку” людських органів і тканин, корупція медичних працівників, скрутне матеріальне становище осіб, які пропонують власні органи на продаж, чутки про викрадання людей з метою продажу їхніх органів, крадіжці органів хірургами під час планових операцій, відсутність належної роз’яснювальної роботи медичних установ про правильне донорство (пожертвування органів), недостатній контроль над діяльністю медичних закладів громадськими організаціями, наявність можливостей для роботи з продажем їхніх органів, невпевненість людей в ярмарку медичної допомоги, наявність релігійно заборонених, неадекватних жорстких санкцій, кримінальних законів про здійснення незаконних трансплантацій органів тощо. Обґрунтовано, що перелік проблем не буде вирішеним лише з прийняттям нового законодавства у діяльності, пов’язаній з трансплантацією в Україні. Насамперед, слід розробити на державному рівні комплексний організаційно-правовий механізм охорони та захисту прав і законних інтересів суб’єктів суспільних відносин, що виникають у процесі підготовки та безпосереднього проведення операцій з донорами.
Посилання
Проблеми та перспективи розвитку системи трансплантації в Україні: що заважає рятувати тисячі українців за допомогою трансплантації? Міністерство охорони здоров’я України: веб-сайт. 2017. URL: http://moz.gov.ua/article/news/ problemi-ta-perspektivi-rozvitkusistemi- transplantacii-v-ukraini-scho-zavazhae-rjatuvati-tisjachi-ukraincivza- dopomogoju-transplantacii (дата звернення: 15.10.2018)
Білецька Г. А., Ковальова Я. О. Трансплантологія в Україні: правові та медичні аспекти проблеми // Юрист України. — 2013. — № 3. — С. 103– 110. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ uy_2013_3_18 (дата звернення)
Брюховецька М. С. Морально-етичні та юридичні проблеми посмертного донорства в Україні. Право і Безпека. 2016. № 3. С. 47-50. URL: http:// nbuv.gov.ua/UJRN/Pib_2016_3_10 (дата звернення: 18.10.2018)
Romanenko E. Advertising communicology as an essential factor of democratization of public administration / E. Romanenko I. Chaplay // International Journal of Legal Studies. — 2017. — № 1-2017. — С. 193–201.
Закон про трансплантацію: зміни — на краще? Всеукр. мед. газета “Ваше здоров’я” : веб-сайт. 28/12/2012. URL: https://www.vz.kiev.ua/zakonpro- transplantaciyu-zmini-na-krashhe/ (дата звернення: 15.10.2018)