ПРОБЛЕМИ ТРУДОВОЇ МІГРАЦІЇ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2019-4-2-238-245Ключові слова:
міграція, еміграція, трудова міграція, працездатне населення, «відтік мізків», міграція молоді, робоча сила.Анотація
Досліджено стан трудової міграції в Україні. З’ясовано, що кількість емігрантів з української держави постійно збільшується. За офіційними даними у 2018 році за кордоном працювало 17,8% працездатного населення України, а це 3,2 млн громадян країни. В цілому в міграційному процесі щорічно беруть участь в середньому від 7 до 9 млн українців. Все це сприяє збільшенню відтоку працездатних українців до країн–членів Європейського Союзу та інших, з вищим рівнем життя, ніж в Україні, країн світу; зростанню темпів старіння населення та погіршенню демографічної ситуації загалом. В статті визначено основні причини міграції трудової сили в Україні. Звичайно, найчастіше українці наважуються мігрувати в інші країни через більш високий рівень оплати праці, законність працевлаштування та умови праці. Визначено, що найнебезпечнішим для розвитку нашої країни є «відтік мізків» та міграція молоді. Здебільшого молодь та кваліфіковані спеціалісти закордоном займаються виснажливою фізичною працею, що в подальшому може спричинити погіршення їх стану здоров’я. До того ж амбіційні українці, які змогли влаштуватися на роботу закордоном, що відповідає їх потребам (матеріальним, фізичним, моральним), почнуть поступово забирати свої сім’ї до цих країн. З’ясовано, що це проблема не лише України, а і багато європейських країн також відчувають гостру проблему міграції молодих, кваліфікованих кадрів, а саме: Португалія, Італія, Іспанія, Греція, Угорщина, Хорватія, Польща, Румунія, Молдова, Словенія, Словаччина, Литва, Латвія, Естонія. В науковій статті розглянуто позитивний досвід Латвії, Естонії, Польщі, Молдови, Румунії щодо подолання міграційної кризи в країні. Використовуючи позитивний досвід зарубіжних країн, обґрунтовано заходи, щодо поліпшення міграційної ситуації в України. На нашу думку, це підвищення заробітної плати, забезпечення повним соціальним пакетом, медичним страхуванням, доступ до соціальної інфраструктури, можливості самому спланувати собі гідну пенсію, поліпшення умов для ведення власного бізнесу; а для молоді, перш за все – це доступ до доступного, адекватного іпотечного кредитування.
Посилання
Комітет з питань європейської інтеграції провів слухання на тему: «Україна в міграційних процесах до ЄС: втрати та здобутки» [Електронний ресурс] // Верховна Рада Україна. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://rada.gov.ua/fsview/144605. html.
Прес-конференція «До 26-річниці Незалежності України: тенденції змін громадської думки» [Електронний ресурс] // Інститут соціології НАН України та Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://dif. org.ua/uploads/doc/1200810680599c 1813c6d526.04062345.doc.
Павлів-Самоїл Н. П. Особливості трудової міграції молоді: причини та недоліки. [Електронний ресурс] / Н. П. Павлів-Самоїл – Режим доступу до ресурсу: http://www.pap. in.ua/3-1_2013/5/Pavliv-Samoil%20 N.P..pdf.
Український фінансовий форум 2017: провести не можна відмінити [Електронний ресурс]. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: https:// ua. censor .net .ua/blogs/7118/ ukranskiyi_fnansoviyi_forum_2017_ provesti_ne_mojna_vdmniti.
Позняк О. В. Оцінювання наслідків зовнішньої трудової міграції в Україні [Електронний ресурс] / О. В. Позняк // Демографія та соціальна економіка № 2. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: https://dse.org. ua/arhcive/27/13.pdf.
Павленко А. В деньгах счастье [Електронний ресурс] / Анна Павленко // HB Digital №19. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https:// magazine.nv.ua/journal/3372-journalno- 19/v-denhakh-schaste.html.1.
Еміграційні трагедії: досвід Польщі, Латвії та Румунії [Електронний ресурс] // Forbes Україна. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://forbes.net.ua/ua/ nation/1427574-emigracijni-tragediyidosvid- polshchi-latviyi-ta-rumuniyi.
Малиновська О. А. Зовнішня міграція громадян України в умовах поглиблення євроінтеграційних процесів: виклики та шляхи реагування [Електронний ресурс] / О. А. Малиновська. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://www.niss.gov.ua/ content/articles/files/bezviz-6eaa1. pdf.