МОДЕЛІ ЗАКРІПЛЕННЯ ПРАВА ГРОМАДЯН НА ДОСТУП ДО ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ В КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ І КОНСТИТУЦІЯХ ДЕРЖАВ-УЧАСНИЦЬ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2020-2(8)-194-216Ключові слова:
державна служба, рівний доступ до державної служби, конституція, конституційне право на рівний доступ до державної служби, модель конституційного закріплення права на державну службу, держави-члени Європейського Союзу.Анотація
У статті досліджується право громадян на доступ до державної служби, а також основні моделі його закріплення в Конституції Україні та конституціях і конституційних актах усіх держав-учасниць Європейського Союзу. Доводиться, що конституційна модель (з латин. modulus – «міра», «аналог», «зразок») закріплення рівного права на доступ до державної служби – це теоретико-методологічна конструкція, яка визначає особливості закріплення в конституціях і конституційних актах відповідного права громадян та нормативно-правові параметри державно-управлінського механізму його реалізації у спеціальних законах (актах) про державну службу. Відзначається, що конституції (Греція, Німеччина, Україна та ін.) і конституційні акти (Велика Британія, Швеція), в тому числі й декларації про права людини (Франція), України і держав-учасниць Європейського Союзу, в більшості з яких закріплене право громадян на рівний доступ державної служби, різняться між собою за походженням, змістом і обсягом нормативно-правового регулювання, системою та структурою, юридичною силою вміщеного в них матеріалу, а також за закріпленими в них принципами і механізмами реалізації громадянами свого права на участь в державному управлінні. Їх аналіз, співставлення та узагальнення дозволяють виокремити і систематизувати основні конституційні моделі унормування рівного права на доступ до державної служби в Україні та державах-учасницях ЄС. Проаналізовано моделі закріплення рівного права на доступ до державної служби у конституціях і конституційних актах держав-учасниць Європейського Союзу та здійснено їх класифікацію за: а) предметом і обсягом конституційно-правового регулювання відповідного права; б) суб’єктами, на які поширюється це право; в) джерелами (формами) унормування права на доступ до державної служби. Зазначено, що реалізуючи зовнішньополітичний курс, зокрема, як зазначено в преамбулі Конституції України, «… підтверджуючи європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України», а також зважаючи на здебільшого позитивний досвід залучення у 2014-2020 рр. іноземців (апатридів) до державного управління в Україні в якості радників, членів наглядових рад та на інші посади в системі державного управління, досвід закріплення в конституціях і конституційних актах держав-учасниць ЄС можливості доступу до державної служби іноземців, після вступу України до складу ЄС може отримати свій розвиток у Конституції та Законі України «Про державну службу».
Посилання
Малюга А.В. Доступ до державної служби в Україні та Європі: від привілеї – до основоположного конституційного права // Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління. 2020. № 1(7). С. 249 (С. 239-253).
Малюга А. Право громадян на державну службу в Україні: поняття, законодавче забезпечення, вимоги та обмеження до кандидатів // Вісник НАДУ при Президентові України. (Серія «Державне управління»). 2018. № 1. С. 38-44.
Шаповал В.М. Феномен конституційного права: монограф. Київ: Інститут закон. Верховної Ради України, 2017. 423 с.
Конституції зарубіжних країн: навч. посібн. Авт.-упоряд.: В. О. Серьогін, Ю. М. Коломоєць, О. В. Марцеляк та ін.; За заг. ред. В. О. Серьогіна. Харків: Вид-во «ФІНН», 2009. 664 с.
Дурдиневский В.Н., Лудшувейт Е.Ф. Конституции Востока: Египет, Турция, Персия, Афганистан, Индия, Китай, Монголия, Япония. Лениград: Госуд. изд-во, 1926. 180 с.
Загальна декларація прав людини : прийнята та проголошена резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року № 217 А (ІІІ) // Офіційний вісник України. 2008. № 93. Ст. 3103.
Міжнародний пакт про громадянські і політичні права від 16 грудня 1966 року : ратифікований Указом Президії Верховної Ради УРСР від 19 грудня 1973 року № 2148- VІІІ (з двома факультативними протоколами) // Международные акты о правах человека. Сборник документов. Москва: НОРМА-ИНФРА-М, 1998. С. 53-76.
Федоренко В.Л. Конституція України як оберіг державності // Бюлетень Міністерства юстиції України. 2014. № 6. С. 14- 24.
Котляревский С.А. Конституционное государство. Опыт политико-морфологического обзора. С.-Петербург: Типогр. Альтшуллера, 1907. 251 с.
Федоренко В.Л. Конституційне право України: підручник. До 20-ої річниці Конституції України та 25-ої річниці незалежності України. Київ: Вид-во «Ліра», 2016. С. 86 (616 с.).
Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
Про державну службу: Закон України від 10 грудня 2015 р. // Відомості Верховної Ради України. 2016. № 4. Ст. 43.
Конституционный Закон об общих правах гражданств, для королей и областей, представленных в Рейхсрате от 12 декабря 1867 г. // Вильсон В. Государство. Прошлое и настоящее конституционных учреждений; пер. под ред. А.С. Ященко; с предисл. М.М. Ковалевского. С приложением текста важнейших конституций. Москва: Изд-во В.М. Саблина, 1905. С. 92-103
Конституції зарубіжних країн: навч. посібн. Авт.-упоряд.: В. О. Серьогін, Ю. М. Коломоєць, О. В. Марцеляк та ін.; За заг. ред. В. О. Серьогіна. Харків: Вид-во «ФІНН», 2009. С. 69-70.
Конституции государств Европейского Союза. Под общ. ред. и со вступ. стат. Л.А. Окунькова. Москва: Изд. группа НОРМА-МНФРА М, 1999. 816 с.