ПРОБЛЕМИ РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я В ПРИКАРПАТСЬКОМУ РЕГІОНІ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2020-5(11)-233-242Ключові слова:
медична реформа, Прикарпатський регіон, ОТГ, сімейний лікар, єдиний медичний простір Прикарпаття, медичні інновації, охорона здоров’я.Анотація
У статті розглянуто тенденції реформування медицини в Прикарпатському регіоні України. Проаналізовано основні проблеми, що виникають в процесі реформування медичної галузі і їх особливості в Прикарпатському регіоні. Акцентована увага на доцільності реформ у системі охорони здоров’я в Україні і Прикарпатському регіоні, зокрема. Доведено актуальність запровадження інноваційних методів та інноваційної політики розвитку медицини в Прикарпатті, враховуючи специфіку регіону. Запропоновано створення єдиного медичного простору ОТГ Прикарпаття, в якому будуть задіяні лікарні інтенсивного лікування, лікарня паліативної допомоги, хоспіси та амбулаторії загальної практики сімейної медицини. На сімейних лікарів покладається функція забезпечення доступності медичних послуг, координації з іншими лікарями, інформування людей про стан їх здоров’я та проведення профілактичних заходів. Враховуючи зарубіжний досвід функціонування системи охорони здоров’я та роль сімейного лікаря, саме обрані сімейні лікарі на Прикарпатті повинні стати сімейними, як це відбувається у всьому цивілізованому світі. Вітчизняна практика доводить, що за останні роки медична допомога для більшості українців стає все більш недоступною економічно та фізично; якість медичної допомоги продовжує залишатися низькою. А це становить реальну загрозу генофонду нації та національній безпеці. Зазначено, що проблеми ресурсного забезпечення, зокрема, фінансового, в галузі охорони здоров’я завжди актуальні для держави, для всього суспільства та кожного громадянина. Обґрунтовано необхідність удосконалення фінансового забезпечення охорони здоров’я України в умовах економічних трансформацій та доцільність подальшого розвитку системи медичного страхування. Зазначено напрями підвищення ефективності вітчизняної системи охорони здоров’я в Україні. Удосконалення системи фінансування охорони здоров’я дозволяє, з одного боку, забезпечити вирішення соціальних, економічних та організаційних проблем галузі, а з іншого – впливати на рівень здоров’я населення. У цьому зв’язку Програма медичних гарантій спрямована на те, щоб закуповувати в першу чергу пріоритетні медичні послуги, щоб у пацієнта не виникала потреба самостійно це робити, коли він отримує медичну допомогу. На основі проведеного аналізу встановлено, що суб’єкти системи фінансування охорони здоров’я мають суперечливі позиції як по відношенню до збереження гарантій безкоштовного медичного обслуговування, так і по відношенню до можливості легалізації платних медичних послуг з метою скорочення обсягів неформальної оплати медичної допомоги. Тому метою економічної влади в Прикарпатському регіоні повинно бути сприяння будь-якому відкриттю і втіленню медичних інновацій, початку інноваційного медичного підприємництва на основі нового економічного механізму реформування системи охорони здоров’я, що забезпечить інтегруючий вплив на інтеграцію медичної науки, освіти, бізнесу та регіону.
Посилання
Про схвалення Концепції реформування системи…. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon3.rada. gov.ua/laws/show/2168-19.
Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/ laws/show/2168-19.
Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України». [Електронний ресурс] – Режим доступу: http:// zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2168-19.
Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/ show/2168-19.
Мокрицька А.Б. Фінансове забезпечення охорони здоров’я України: теоретична концептуалізація та проблеми організації / А.Б. Мокрицька // Наука й економіка. – № 4 (36). – 2014.
Носулич Т.М. Наукові підходи до вивчення системи охорони здоров’я з позицій сталого розвитку / Т.М.Носулич // Сталий розвиток економіки. – 2013. – № 4. – С. 195.
Національна стратегія реформування системи охорони здоров’я в Україні на період 2015 – 2020 років. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://healthsag. o r g . u a / w p - co n t e n t / u p l o a d s / 2 0 1 4 / 1 1 / Strategiya_UKR.pdf
Екологічна проблема. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https:// uk.wikipedia.org/wiki/
Романенко Є.О. Перезавантаження національного агентства з питань запобігання корупції / Є.О. Романенко // Публічне адміністрування та національна безпека . – №1(9). – 2019. – С. 80.
Пальчук В. Медична реформа в Україні та особливості розвитку медицини в ОТГ / В. Пальчук // Україна: події, факти, коментарі. – 2018.– № 2. – С. 39 –54.