ПОНЯТТЯ МЕТОДОЛОГІЇ ВИВЧЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОВЕДЕННЯ МАСОВИХ ЗАХОДІВ: ОСОБЛИВОСТІ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2024-3(31)-42-49Ключові слова:
методологія вивчення суспільних явищ, аналіз організації проведення масових заходів, етапи проведення масових заходів та їх система, форми і методи проведення масових заходів в Україні, законодавстві акти стосовно проведення масових заходів.Анотація
Анотація. У науковій статті встановлено, що питання вивчення масових заходів в Україні на сьогодні є недосконалим. В переважній більшості випадків організація вивчення проведення масових заходів зводилась до порівняння тих масових заходів які відбулися з попереднім періодом та розробка формальних рекомендацій щодо діяльності правоохоронних органів у сфері попередження правопорушень під час їх проведення В цілому в Україні законодавством передбачено що громадяни мають можливість збиратися мирно, висловлювати різні точки зору, критикувати владу та примушувати її приймати відповідні рішення.. Разом з тим законодавство яке регулює питання проведення масових заходів в Україні недосконале, двічі пропонувалося прийняття Закону України «Про масові заходи в Україні», але проекти було відхилено. На сьогодні не розроблено відповідних критеріїв оцінки масових заходів, видання дозволів на їх проведення, самого процесу проведення масових заходів, використання різноманітних засобів масової агітації, охорони публічного порядку та публічної безпеки під час проведення масових заходів, завершення масових заходів та прийняття відповідних документів та т. ін. Слід зазначити, що в Україні також не розроблено методології вивчення такого суспільного явища як масові заходи. Не аналізуються також форми і методи проведення масових заходів в західних країнах. Обґрунтовано що масові заходи в Україні в переважній більшості проводилися за дозволом місцевої влади та органів місцевого самоврядування, проте централізованих інструкцій та інших нормативних документів немає. Не розроблено методології вивчення масових заходів та аналіз питань, які є визначальними при їх проведенні До таких питань належать такі як вивчення осіб організаторів масових заходів, отримання дозволів на їх проведення, впливу масових заходів на стан охорони публічного порядку та публічної безпеки, та навіть питання переростання мирних масових заходів у масові заворушення Зроблено висновок, що на сьогодні необхідно розробити відповідні методологічні рекомендації для науковців стосовно вивчення та аналізу масових заходів. На основі вивчення та аналізу пропонується прийняття окремих нормативних документів. Перш за все необхідно прийняти відповідний Закон України щодо проведення масових заходів. В Конституції України фіксуються загальні вимоги щодо організації і проведення масових заходів, які підтверджують право громадян на їх вільне проведення, проте тлумачення цих загальних вимого передбачене детально розроблені на основі наукового аналізу рекомендації.
Посилання
Бірта Г. О. Методологія і організація наукових досліджень: навч. посіб. / Г. О. Бірта, Ю.Г. Бургу. К.: «Центр учбової літератури», 2014. 142 с.
Данильян О. Г. Організація та методологія наукових досліджень: навч. посіб. / О. Г. Данильян, О. П. Дзьобань. Харків: Право, 2017. 448 с.
Яременко А. О. Щодо визначення поняття масових заходів. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2006. № 34. С. 32–38.
Заросило В. В. Теорія масових заходів та їх вплив на громадську безпеку. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Юридичні науки. 2021. 3 (42), 122–126. URL: https://journals. maup.com.ua/index.php/law/article/view/1013
Денісова М. М. Правове забезпечення реалізації конституційного права на мирні зібрання в Україні : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02 / Харк. нац. ун-т внутр. справ. Х., 2010. 18 с.
Возник М. В. Організаційно-правові засади управління органами внутрішніх справ при забезпеченні масових заходів : дис. ... канд. юрид. наук спец. 12.00.07. / М. В. Возник. К. : 2010. 188 с.
Мартишко А. Ю. Адміністративно-правове забезпечення охорони громадського порядку ОВС під час проведення спортивних заходів : дис. ... канд. юрид. наук спец. : 12.00.07. / К. : 2010. 248 с.
Богуш Л. А. Роль засобів масової інформації у висвітленні збройних конфліктів у світі: теоретичний підхід. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. Серія: Філологія. Журналістика. Том 32 (71) № 4 Ч. 3 2021
Яременко А. О. Градація масових заходів за ймовірністю настання надзвичайних подій : збірник матеріалів міжнародної науково- практичної конференції «Управлінські, правові та психологічні аспекти запобігання масовим порушенням громадського порядку і проявам тероризму (26–28 червня 2008 р). м. Київ. К. : УВПД ГШ МВС України 2009. 332 с.
Лебон Г. Психология народов и масс. СПб. : Питер. 1995. 340 с.
Березан В. М. Адміністративно-правове забезпечення охорони громадського порядку та громадської безпеки під час проведення масових заходів : дис. … канд. юрид. наук.: 12.00.07. К., 2014. 287 с.
«Запоріжжя Прайд»: в оточені поліції та з затриманими. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/ zaporizhzhya-prayd-v-otochenni-politsiyi-i-zzatrymanymy/ 30848770.html
Летіли яйця, розпиляли газ та билися: в Одесі в сутичках під час ЛГБТ-прайду травмували двох поліцейських. URL: https://tsn.ua/ukrayina/ letili-yaycya-rozpilyali-gaz-ta-bilisya-v-odesi-vsutichkah- pid-chas-lgbt-praydu-travmuvali-dvohpoliceyskih- 1615759.html
Мамай К. В. Діяльність органів внутрішніх справ щодо попередження та припинення групових порушень громадського порядку та масових безпорядків : дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. / К. В. Мамай. К. : 2014. 201 с.