СПРОБИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ДЕТЕКЦІЇ БРЕХНІ ПІД ЧАС ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/2617-9660-2020-3(9)-216-222

Ключові слова:

детекція брехні, правове регулювання, поліграф, поліграфічні прийоми, досудове розслідування, кримінальне правопорушення.

Анотація

У статті аналізується одна із актуальних проблем застосування поліграфа під час досудового розслідування кримінальних правопорушень, а саме правове регулювання та законодавче закріплення детекції брехні під час досудового розслідування кримінальних правопорушень. Ефективність використання поліграфа під час досудового розслідування добре доведена дослідницькою практикою у багатьох країнах світу. У той же час, застосування поліграфічних прийомів не передбачено в кримінальному судочинстві в Україні через низку факторів, серед яких, по-перше – юридична відсутність регулювання в законодавчих актах, по-друге – це відсутність напрацювань з розвитку та забезпечення необхідної інструментальної та методичної бази. Багато вчених і практиків не сумніваються в ефективності використання поліграфів у боротьбі зі злочинністю. У той же час процес його застосування вимагає збалансованого підходу до питання правового регулювання, який базується не лише на світовому досвіді використання «детектора брехні», а й на традиційних особливостях сучасного кримінального судочинства. Аналізуючи діюче законодавство України, ми можемо зробити висновок, що поліграф в нашій країні – це «перевірка бажаючих людей на їх чесність». У той же час, як показує практика, людина, якій немає чого приховувати, добровільно висловлює бажання пройти таке дослідження. Слід зазначити, що використання поліграфів практикується у багатьох країнах світу, результати яких розглядаються як докази. Протягом багатьох років пристрої виявлення брехні використовувались у боротьбі зі злочинністю в понад 20 країнах, включаючи США, Швейцарію, Японію, Туреччину та інші. Там побудовані спеціальні лабораторії, які обслуговуються кваліфікованими фахівцями. Деякі з останніх поліграфів можуть реєструвати безконтактно більше десятка різних психіатричних параметрів людини, динаміка яких аналізується вбудованим комп’ютером. Точність діагностики причетності осіб, підозрюваних у скоєнні злочину, забезпечується у межах 75–100%.

Посилання

Шепітько В. Ю., Коновалова В.О., Журавель В.А. Криміналістика : підручник. Київ: Ін Юре, 2016. 640 с.

Злепко С. М., Павлов С. В., Коваль Л. Г., І. С. Тимчик І. С. Основи біомедичного радіоелектронного апаратобудування. URL: http://posibnyky.vntu.edu.ua /b_ap/ index.html.

Шепітько В. Ю. Довідник слідчого. Київ: Юрінком Інтер, 2008. 480 с.

Свободный Ф.К. Полиграф в деятельности правоохранительных органов: проблемы и аспекты применения. Весник Томского государственного университета. 2008. 119-124 с.

Усіков І. П. Криміналістичні особливості формування висновків психофізіологічного дослідження на поліграфі як одного із процесуальних джерел доказів. Перша Всеукраїнська конференція поліграфологів, 2009. 130 с.

Семенов В. В. Психологические возможности распознавания ложности показаний. Российский следователь, 2009. 96 с.

Чернєй В. В. Напрями нормативного врегулювання та тактичного впровадження використання поліграфних технологій у правоохоронній сфері. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2015. С. 5–12.

Конституція України: Закон від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. Верховна Рада України. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96- %D0%B2%D1%80

Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII. Верховна Рада України. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/580-19

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-06-24

Як цитувати

Смірнова, А. О., Туровська, А. С., & Полуніна, Л. В. (2020). СПРОБИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ДЕТЕКЦІЇ БРЕХНІ ПІД ЧАС ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ. Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління, (3(9), 216-222. https://doi.org/10.32689/2617-9660-2020-3(9)-216-222