СУЧАСНИЙ СТАН РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОГО ТА НАЦІОНАЛЬНОГО ПРАВА У ЗВ’ЯЗКУ З ПРОЦЕСАМИ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2024-2(30)-16-22Ключові слова:
глобалізація, міжнародне право, національне право, види правових норм, «acquis communautaire», вплив глобалізації на розвиток промисловості та сільського господарства, галузі права, національне право кримінальне право, адміністративне право, вплив глобалізації на національне право, шляхи розвитку національного права.Анотація
Анотація. У науковій статті встановлено, що на сьогодні міжнародне право та національне право України досить тісно взаємодіють. Це викликане явищем, яке отримало назву «глобалізація». Зазначений процес найбільш активно розвивається в Європі, адже країни Європейського Союзу в переважній більшості мають вже досить уподібнені правові норми, а країни, які бажають вступити до Європейського Союзу повинні вносити до свого національного права ряд норм, які носять назву «acquis communautaire». Як свідчать дослідження глобалізаційні процеси певною мірою встановлюють однакові правові норми для всіх країн. Проте у кожній країні залишаються правові норми, які регламентують правовідносини у сферах культури, мови, сімї, місцевого самоврядування та ряду інших, які не можуть бути уніфіковані, адже в такому випадку держава втрачає свою ідентичність. Разом з тим правові норми, які регулюють відносин у сфері виробництва продукції, торгівлі, руху капіталу та товарів стають загальними, що полегшує зазначені процеси і спрощує рух капіталу та товарів. Обґрунтовано, що в Україні на сьогодні вже імплементовано цілий ряд правових норм Європейського Союзу, адже метою нашої держави є приєднання до Європейського Союзу. Разом з тим в Україні на сьогодні немає чіткої позиції стосовно поділу правових норм на ті які мають залишитися в системі національного регулювання, а які можуть бути уніфіковані з правовими нормами Європейського Союзу. Зроблено висновок, що в цілому глобалізаційні процеси є позитивним явищем, адже завдяки уніфікації правових норм, які регламентують виробництво промислової продукції, торгівлю, застосування нових форм і методів у промисловості та сільському господарстві буде зростати кількість продукці , а також її якість та знижуватимуться ціни. Разом з тим Україні необхідно чітко визначити свої національні пріоритети, визначити систему правових норм, які підкреслюватимуть нашу ідентичність та культуру.
Посилання
Бірюков Р. М. Національна правова система в умовах глобалізації (основні напрями трансформації) дис. канд. юридичн. наук. Спеціальність 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія пполітичних і правових учень. Одеса, 2011. 204 с.
Мохонько А. В. Право як соціально-нормативний регулятор. Держава і право. Випуск 51. 2011. С. 87–93
Селіванов В., Діденко Н. Правова природа регулювання суспільних відносин. Право України. 2000. № 10. С. 16.
Петров Р. А. Транспозиция «acquis communautaire» Європейського Союзу в правовые системы третьих стран» : монография. К. : Истина. 2011. 384 с.
Власенко В. В. Історія виникнення та особливості застосування «загального права» та «права справедливості» в англосаксонській правовій системі. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. № 5. 2022. С. 3–7.
Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування. Закон України від 18 вересня 2018 року№ 2548-VIII Відомості Верховної Ради (ВВР), 2018, № 45, ст. 364)
Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 – 212-24). https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/80731-10#Text
Кримінально-виконавчий кодекс України. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2004. № 3–4, ст. 21
Дзьобань О. П. Вплив глобалізаційних процесів на національні право й правову культуру. Гілея: наук. вісн. К., 2013. Вип. 72. С. 529.
Маркович Х. М. Правова ідеологія держави в умовах глобалізаційних перетворень. Нове українське право. 2021. Вип. 4.
Сторожук Д. А. Вплив глобалізаційних процесів на правовий прогрес: антропологічні та аксіологічні передумови. Науковий вісник Ужгородського національного університеті. Серія Право. Випуск 54. 2019. С. 231–237.